Nega dece predškolskog uzrasta 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 33 | Nivo: Visoka škola strukjovnih studija za školovanje vaspitača, Kikinda

САДРЖАЈ
1. НЕГА ДЕЦЕ ПРЕДШКОЛСКОГ ДОБА
Психомоторни развој детета у раном детињству
Раст и развој детета од рођења до треће године је изузетна прича о стварању људског бића. То је најбурнији период у развоју детета, када се поставља основа психичког развоја, стичу се прва искуства, успостављају способности специфичне за људску врсту: усправан ход, говор, људска интелигенција, осећања...
По рођењу новорођенче је беспомоћно. Његов развој до одрасле јединке је спорији од развоја свих осталих живих бића на свету. Међутим, дете је такође биће које најбрже учи на свету, и на крају постаје сложеније и развијеније од свих осталих створења. Особина по којој се дете разликује од свих осталих врста је учење - способност учења, брзина и потреба за учењем. Током прве три године живота дете превали велики пут, највећи у свом животу. Од беспомоћне бебе научи да хода, говори, да разуме окружење у коме се налази и да утиче на њу, да је прилагоди својим потребама. Главни “задатак” детињства је сазнавање. Основно средство учења је игра. Основне потребе детета су љубав, нежност и прихваћеност са једне и истраживање, активност и изражавање сопствене аутономије, са друге стране. Ове потребе се обично задовољавају у породици.
Да би помогли деци да расту и да се развијају, одрасли треба што више да науче о овом процесу. Децу треба пажљиво посматрати и проучавати, како би били у могућности да им помогнемо на правилан начин. Развој детета је одређен биолошким чиниоцима који се преплићу са друштвеним,
културолошким и историјским утицајима средине.
Биолошки (наследни) чиниоци се испољавају кроз индивидуалне карактеристике развоја, као што су брзина 1азвоја и особености понашања (темперамент).
Биолошки развој никада није тако брз као у овом периоду, што се испољава сталним и брзим променама понашања деце. Значајно је да се развој одвија по одређеном редоследу, који се може спознати и предвидети, и самим тим узети у обзир при раду са децом.
Са друге стране развој је одређен друштвеним и културолошким окружењем детета (квалитетом и бројем особа из социјалног окружења детета, квалитетом породичног живота, или живота у установи...), као и самом средином (село-град,технолошка развијеност, окружење...) у којој дете живи. За разлику од биолошких, социјални фактори су подложни променама, што омогућава рад на оптималном развоју детета, у оквиру његовог биолошког потенцијала. Развој се најчешће описује као “нормалан” и “незадовољавајући”.
Нормалан развој је уобичајени, очекивани развој за узраст детета, без присутних абнормалности. Незадовољавајући развој се дефинише терминима: “успорен развој”, “ретардација” и “дисхармоничан развој”.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!